Kako trenirati v kratkih in mrzlih zimskih dneh?
Večinoma ima čas za trening šele po delavnem dnevu. Ko smo doma je zunaj že tema. Če prištejemo še vremenske pogoje (mraz, megla, sneg, dež) nam preostane večinoma treniraje v zaprtih prostorih.
Na kratko bom opisal nekj svojih zimskih treningov.
Kot vemo je vsak posameznik unikat in sčasoma mora sam ugotoviti kaj so njegove slabosti in kaj prednosti.
Tako si tudi zadamo cilje za katere bomo trenirali. Sam sem recimo pretežak za vrhunskega "klančarja"; sem pa zato boljši v vožnji po ravnini - kronometrske preizkušnje. In če nadgrajujemo naše boljše lastnosti lahko postanemo najboljši. Če delamo na slabostih bo to poslabšalo naše izhodiščne boljše lastnosti. Po domače povedano - če bi jaz začel hujšati, da bi se hitreje peljal na klance bi izgubil mišično maso in posledično imel manjšo absolutno moč pri vožnji po ravnini. Izgubljanje teže v kolesarski sezoni sem zmeraj občutil kot silovit udarec na imunski sistem. Mogoče se obrestuje kaka dva tedna potem pa telo prekomerno izčrpamo in smo na stari poti ali še slabše potrebujemo kar nekaj časa za povrnitev v prejšnjo formo.
In vedeti moramo, da je kakovostna ustrezna prehrana osnovna za naše treninge. Prav tako potrebujemo specifične dodatke. Nekaj je vožnja s kolesom drugo je treniranje in potiskanje naših zmogljivosti na najvišjo možno raven. A to lahko dosežejo le profesionalni športniki, saj celoten način življenja podredijo samo enemu cilju - biti čim boljši. Če imamo službo to odpade in se takoj lahko nehamo primerjati s profesionalnimi tekmovalci.
Kaj določa kako uspešni smo lahko?
-naši GENI
-okolje v katerem odraščamo (pogoji za treniranje -čas, finance, podpora okolice, ...)
-količina treninga, ki smo ga opravili do sedaj oz kdaj smo začeli trenirati
To je le kratka uvodna beseda v premislek. Naslednjič pa kaj bolj konkretnega.
LP
Gregor
Gospod Gregor, lep pozdrav. Zanima me ali boste pisali še kaj na temo zimskega treninga. Izredno sem navdušen nad blogom. Pozdrav Sašo iz Maribora
OdgovoriIzbrišiŽivjo! Ker je to zelo obsežno poglavje vsega ne bo( ker nimam dovolj znanja in vsak kolesar je unikat(genetika, cilji, okolje...). Gotovo pa v kratkem trening v fitnesu. Po mojih izkušnjah bi moral biti vključen skozi celotno sezono. hvala za dobro besedo o blogu. LP Gregor
OdgovoriIzbriši